Realizované projekty s podporou EU
Úspora energií objektu 04
Dne 1. 6. 2016 byla zahájena realizace projektu Úspora energií objektu 04, s registračním číslem projektu CZ.01.3.10/0.0/0.0/15_010/0001966, financovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (I. Výzva – Úspory energie).
Projekt byl realizován v návaznosti na realizaci projektu Inovované injekce. Cílem projektu bylo provedení stavebních úprav objektu a pořízení technologie pro zvýšení efektivnosti distribuce tepelné energie a dosažení tak úspor elektrické energie.
Nové platičité komplexy pro protinádorovou terapii
Dne 1. 1. 2017 byla zahájena realizace projektu Nové platičité komplexy pro protinádorovou terapii, s registračním číslem projektu CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_018/0004605, financovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (APLIKACE I. VÝZVA – BEZ ÚČINNÉ SPOLUPRÁCE).
Předmětem řešení projektu jsou nové platičité komplexy (Pt(IV)komplexy) se zvýšenou reaktivitou ve vnitrobuněčném prostředí. Výsledkem řešení bude zcela nová skupina Pt(IV)komplexů pro protinádorovou terapii se zvýšenou toxicitou a selektivitou na nádorové buňky, se sníženou toxicitou na zdravé buňky a s dobrou biologickou dostupností z GIT, umožňující perorální podání.
Výzkum a vývoj proteolytik z přírodních zdrojů pro léčbu trombotických stavů a chronických ran
Dne 1. 7. 2017 byla zahájena realizace projektu Výzkum a vývoj proteolytik z přírodních zdrojů pro léčbu trombotických stavů a chronických ran, s registračním číslem projektu CZ.01.1.02/0.0/0.0/16_083/0010108, financovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (APLIKACE III. VÝZVA – BEZ ÚČINNÉ SPOLUPRÁCE).
Předmětem projektu je vývoj přípravy nových a vysoce účinných proteolytik (KR-X), získaných z antarktického krillu. Výstupem budou dva prototypy proteolytika KR-X – pro léčbu chronických ran a pro trombolýzu cévních trombů a technologický postup jejich přípravy. Díky unikátnímu působení KR-X na nežádoucí fibrin a fragmenty se předpokládá u pacientů lepší snášenlivost a nižší bolestivost léčby oproti stávajícím agresívnějším enzymatickým prostředkům.
Regenerace methanolu – VUAB Pharma
Dne 31. 5. 2017 byla zahájena realizace projektu Regenerace methanolu – VUAB Pharma, s registračním číslem projektu CZ.01.3.14/0.0/0.0/16_133/0010859, financovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Nízkouhlíkové technologie II.
Předmětem projektu je projekce, nákup a implementace inovativní technologie – Rektifikační linky pro regeneraci methanolu z výroby Nystatinu včetně příslušenství , která díky novému systému destilace umožní stabilně účinnější zpracování odpadové směsi pro její opětovné použití.
Rozšíření Výzkumně vývojového centra cytostatických léčiv
Dne 1. 1. 2019 byla zahájena realizace projektu Rozšíření Výzkumně vývojového centra cytostatických léčiv, s registračním číslem projektu CZ.01.1.02/0.0/0.0/17_165/0015953, financovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Potenciál.
Předmětem projektu je rozšíření výzkumně-vývojového centra pro urychlení a zkvalitnění vývoje konečné lékové formy léčiv nádorových onemocnění, a to jak originálních, tak generických léčiv, které bylo vybudováno v předchozích letech. Stávající centrum bude rozšířeno ve smyslu modernizace vybavení pro syntézu a testování léčiv a dovybavení analytické základny pro efektivní provádění chemických a mikrobiologických analýz sloužících pro výzkum a vývoj léčivých přípravků.
Otevřený přístup k infrastruktuře VVC Brno
Úspora energií intenzifikací zpracování odpadních vod
Dne 8.1. 2019 byla zahájena realizace projektu Úspora energií intenzifikací zpracování odpadních vod, s registračním číslem projektu CZ.01.3.10/0.0/0.0/18_183/0015937, financovaného z prostředků Evropského fondu prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Úspory energie IV.výzva.
Předmětem projektu je realizace navržených úsporných opatření dle EP vedoucích ke snížení konečné spotřeby energie VUAB Pharma a.s.
Jedná se o následující opatření:
- Intenzifikace zařízení stávající průmyslové ČOV VUAB Pharma a.s. (PČOV) za účelem zpracování odpadních vod z výroby na vlastní technicky vyhovující čistírně v místě vzniku OV, součástí čehož bude výstavba objektů a instalace zařízení umožňující produkci alternativního zdroje energie – bioplynu.
- Instalace vyvíječe páry pro technologické účely, který pro výrobu páry bude využívat vyprodukovaný bioplyn. Veškerá vyrobená pára bude sloužit pouze pro technologické účely.
- Zavedení systému managementu hospodaření s energií dle ČSN EN ISO 50001, které povede k zabezpečení požadovaných forem energie v daném čase, kvalitě a množství při minimalizaci nákladů a minimalizaci negativních vlivů na životní prostředí.
Vývoj konečné lékové formy fibrinolytika pro aplikaci v pneumologii a hrudní chirurgii a jeho potenciální využití v léčbě plicní fibrózy a multilokulárních empyémů
Dne 1. 9. 2021 byla zahájena realizace projektu Vývoj konečné lékové formy fibrinolytika pro aplikaci v pneumologii a hrudní chirurgii a jeho potenciální využití v léčbě plicní fibrózy a multilokulárních empyémů, s registračním číslem projektu CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_321/0024496, financovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (program Aplikace Výzva VIII).
Předmětem projektu je vývoj konečné lékové formy bezpečného a účinného fibrinolytika pro lokální léčbu chronických hnisavých zánětů v hrudní dutině, jejichž nárůst se předpokládá i v souvislosti s pandemií COVID-19, předmětem projektu je i vývoj inhalační lékové formy pro léčbu plicních fibróz. Projekt navazuje na vývoj prototypu léčivé látky KR-X, jejíž technologie přípravy bude výrazně vylepšena s cílem zajistit vyšší stabilitu a účinnost léčivé látky.
Inovativní technologie výroby dakarbazinu API
Dakarbazin (DTIC) se ve formě injekcí používá k léčbě metastazujícího melanomu, Hodgkinova lymfomu a sarkomu, přičemž incidence těchto nádorů, a tedy poptávka po DTIC neustále roste. VUAB Pharma a.s. je k datu již významným výrobcem a exportérem DTIC léčivé látky (API) a vzhledem k jeho rostoucí poptávce se očekává i zvýšená konkurence.
Cílem projektu (FW10010489) je inovace procesní technologie, zejména stupně rafinace surového DTIC za účelem významného zlepšením stability a užitných vlastnosti protinádorového léčiva dakarbazin, které ve svém důsledku umožní zvýšení konkurenceschopnosti a tím i zvýšení exportů DTIC API na světových trzích. Výsledkem projektu bude prototyp dakarbazinu léčivé látky (dále DTIC API), tj. inovovaný dakarbazin, jehož hlavními devizami budou vysoká chemická (barevná) stabilita DTIC a podlimitní obsah NDMA. Dalším výsledkem bude ověřená technologie výroby tohoto inovovaného dakarbazinu. Technologie bude sestávat z chemické syntézy DTIC a několikastupňové rafinace, v níž bude spočívat jádro mimořádné kvality produktu. Technologie bude zároveň optimalizována za účelem úspory energií, zdrojů a množství produkovaných odpadů.
Projekt Inovativní technologie výroby dakarbazinu API je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu TREND z finančních prostředků EU v rámci Národního plánu obnovy (Nástroje pro uživení a odolnost/ Recovery and Resilience Facility).